Welcome to the Turkish Women's International Network

The Turkish Women's International Network is a vibrant and global networking platform for women with family, cultural or professional ties to Turkey. Our members aspire to excel in their careers, inspire others and unleash the power of the TurkishWIN network.

 

We offer four platforms for inspiration, empowerment and continued networking: events, mentoring program, online interactions and TurkishWIN special initiatives.

Our shared values are generosity, transparency and curiosity. Would you like to join?

ShareThis

Read more about us

Upcoming Events

TurkishWIN Social Meetup @ Soho House Istanbul

Feb 22, 2017
20:00 - 23:30

We would like to invite you to the Soho House Istanbul for a social gathering and to listen to jazz on Wednesday February 22nd at 8 pm. Before the event we are in for a treat and tour of the Soho House! Please make RSVP from TurkishWIN Eventbrite page.

go to event page


TurkishWIN Genç Kadın Kariyer Günü

Mar 04, 2017
09:30 - 17:00
, Istanbul

Her sene, Dünya Kadınlar Günü'nü, şirketler, öğrenci kulüpleri, rol modeller ve öğrenciler ile birlikte kutlamak amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek kadın odaklı kariyer etkinliği olan Genç Kadın Kariyer Gününü düzenliyoruz. Bu sene, 1500 öğrenci ve 20+ ilham veren konuşmacının katılımı ile 4 Mart Cumartesi günü, Maltepe Üniversite’sinde 3.sünü düzenleyeceğimiz Genç Kadın Kariyer Günü’nde sizleri de aramızda görmek isteriz.

go to event page


TurkishWIN Learning Circle "Nefes Teknikleri" with Ebru Şinik

Mar 16, 2017
18:00 - 20:30
, Istanbul

Batı tıbbının tanımlamış olduğu yaklaşık 45 bin hastalık bütünsel sağlığımıza gösterdiğimiz özen kadar bizden uzak durabilir. Doğru nefes alamamak günümüzün en temel sağlık problemlerinden biridir. Kadim Nefes Tekniklerini öğrenerek, günlük rutininize oturtmak için hayatınız boyunca bir kere katılmanızın yeterli olduğu, her seviyeye açık bu seminerde, etkin stres yönetimi teknikleri hakkında bilgi verilerek, uygulanacaktır. TurkishWIN Eventbrite sayfasından LCV yapabilirsiniz.

go to event page


Stay connected and join our mailing list. Please click here to subscribe

Follow us on FB and Twitter