Welcome to the Turkish Women's International Network

The Turkish Women's International Network is a vibrant and global networking platform for women with family, cultural or professional ties to Turkey. Our members aspire to excel in their careers, inspire others and unleash the power of the TurkishWIN network.

 

We offer four platforms for inspiration, empowerment and continued networking: events, mentoring program, online interactions and TurkishWIN special initiatives.

Our shared values are generosity, transparency and curiosity. Would you like to join?

ShareThis

Read more about us

Upcoming Events

SPOT" Raffi Portakal ile SS müzesinin gizemli dünyasına yolculuk”

Mar 28, 2017
18:30 - 19:30
, Istanbul

SPOT tarafından gerçekleştirilecek olan geziye TurkishWIN üyeleri için özel bir kotamız bulunmaktadır. Ülkemizdeki ilk özel tablo ve hat müzesi Sakıp Sabancı Müzesinin kuruluşunda yer alan ve Sakıp Sabancı ile birlikte koleksiyonu yapan Raffi Portakal'dan müzenin kuruluş ve gelişme öyküsünü dinlemek için sizleri, 28 Mart'ta bekliyoruz!

go to event page


TurkishWIN Talk:Change

Apr 11, 2017
18:15 - 20:30
, Istanbul

The only thing in life that is constant is change. We have an inspiring line up of speakers who will tackle this topic of change on April 11th at Kale Holding. Come and join us.Please save your spot from TurkishWIN Eventbrite page.

go to event page


TurkishWIN Learning Circle: Stop Burn Out, Start Production

May 17, 2017
18:00 - 20:00
, Istanbul

Günlük konuşmalarda diğer kişilerin söylediği cümleleri hatırlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Ajandanızdaki işleri anımsayamıyor musunuz? Yapılması gerek işlerden ziyade iphone’unuzda daha mı çok vakit geçiriyor sunuz? Geçmiş olaylarda takılı kalıp, gelecekte olabileceklere dair kaygılarınız mı var? Bu yazıyı okurken atlıyor musunuz? Bu seminerle iş dünyasından katılımcılara, insanoğlunun 21. yy’da yaşadığı uyumsuzluk ve başa çıkma, farklı roller arasında bir harmoni yaratma, odaklanma becerisi, stresi azaltırken üretkenliği arttırma yolları, etkili iletişim, iş-özel yaşam dengesinin sağlanması, yaratıcı zihni serbest bırakma ve bilinçli iş yapma tekniklerinin öğretilmesi amaçlanmaktadır. LCV için TurkishWIN Eventbrite sayfasınız ziyaret edebilirsiniz.

go to event page


Stay connected and join our mailing list. Please click here to subscribe

Follow us on FB and Twitter